חיפוש
הדפסה
שיתוף
הפריט שבחרת:
שם משפחה
רוצה לעזור לנו לשפר את התוכן? אפשר לשלוח הצעות

מקור השם מלכה

MELCA, MELKA, MILKA

שמות משפחה נובעים מכמה מקורות שונים. לעיתים לאותו שם קיים יותר מהסבר אחד.שם משפחה זה נגזר משמות של תפקידים ותארים בקהילה היהודית.

שמות המשפחה בקבוצה זאת הם גרסאות של השם מלכה ומקבילים למונח העברי ראש. בהקשר המקראי, המילה העברית "ראש" מציינת את מנהיג המשפחה או השבט; מאוחר יותר זה נהפך לתואר של העומד בראש ישיבה, קהילה או יחידה מנהלתית.

שמות מקבילים בשפות אחרות כוללים גרסאות רבות של השם ראש, אבל גם את השמות מלכא (בארמית), שייח, אלשייך וסולטן (בערבית), אמגאר (בבֶּרְבֵּרִית), קאבסה (בספרדית) והאופט והאופטמן (בגרמנית).

מונחים דומים אשר שימשו בסיס ליצירת שמות משפחה יהודיים כוללים את "זקן" (במובן של "מכובד"); נשיא. אפשר ששם המשפחה היהודי שייך קשור בשמות של מקומות ששמם מכיל את המילה שייך. שמות מקומות מן הסוג הזה נפוצים מאד בצפון אפריקה ובמזרח התיכון.

שם המשפחה מלכה יכול להיות קשור גם בהנשיר אל מלכה בסוק אל-ארבע בטוניסיה.

הנגיד ואיבן נגדלה ("בנו של הגדול", בערבית) מתועדים במאה ה-11 בספרד; הזקן מוזכר במאה ה-11 בצרפת. קאבסה, בן-ראש, ורוש, אבנרוס, אל רוס, אבנרש, אבן ראש ובן אלשייך מתועדים בתור שמות משפחה יהודיים בספרד במאה ה-13; אבנרוס ומלכה מתועדים במאה ה-14; אלשייח וארוס במאה ה-15; נשיא, מלכה, בנזקן (בן זקן), הארוש ובנהארוש במאה ה-16; בן זקן ובן הראש במאה ה-17; ובן סולטן, בן אשק, קארוס, הארוס ובנאראש במאה ה-18.

מלכה מתועד כשם משפחה יהודי במרוקו בתחילת המאה ה-16.
מספר פריט:
209546
חובר ע"י חוקרים של אנו מוזיאון העם היהודי
מקומות קרובים: