חיפוש
הדפסה
שיתוף
הפריט שבחרת:
שם משפחה
רוצה לעזור לנו לשפר את התוכן? אפשר לשלוח הצעות

מקור השם אלבז

ELBAZ, ELBAS

שמות משפחה נובעים מכמה מקורות שונים. לעיתים לאותו שם קיים יותר מהסבר אחד. שם זה יכול להיות גם טופונים (שם הנגזר משם של מקום כגון עיירה, עיר, מחוז או ארץ). שמות אלו, אשר נובעים משמות של מקומות, לא בהכרח מעידים על קשר היסטורי ישיר לאותו מקום, אבל יכולים להצביע על קשר בלתי ישיר בין נושא השם או אבותיו לבין מקום לידה, מגורים ארעיים, אזור מסחר או קרובי משפחה. שם משפחה זה יכול להיות גם פטרונים, כלומר שם משפחה שנגזר משמו הפרטי של אחד מאבות המשפחה.

שמות המשפחה אלבס ואלבז נגזרו ממילה ערבית שפירושה "בז", "נץ".

השם אלבז נקשר לשם המקראי יהושע משום שאחד מכינויו הוא "בז". יהושע בן נון משבט אפרים היה מנהיגם של בני ישראל ופיקד עליהם בזמן כיבוש ארץ כנען.

יהושע היה שמם של מספר תנאים; שם זה שימש בסיס ליצירת שמות משפחה רבים ביחד עם מגוון גרסאות.

אלבז, שם ערבי המקביל לפלק / פלקון, והגרסאות שלו יכולים להיות קשורים בשמה של השכונה אלביסין בעיר הספרדית גרנדה. שמה הערבי היה אל באיזין, שפירושו "בזים", או "בזירים", משום שבמקום זה נהגו לגדל ולאמן בזים לשם צייד. שם זה יכול להיות קשור גם בשמה של השכונה היהודית אלבז / אל בז בעיירה גררה בסהרה, אלג'יריה, אשר נוסדה במאה ה-15. אלבז מתועד כשם משפחה יהודיבמאה ה-16 במרוקו; אלבס מוזכר במאה ה-18 בצפון אפריקה.

אישים מוכרים בעלי שם המשפחה היהודי אלבס כוללים את הרב המקובל משה בן מימון אלבס, הידוע גם בשם אלבז, אשר חי במאה ה-16 בצפון אפריקה; והרב שמואל אלבס (1749-1697) אשר חי במרוקו.

אישים מוכרים בעלי שם המשפחה היהודי אלבז כוללים את המקובל והפייטן הרב רפאל משה אלבז (1896-1823) אשר חי במרוקו; ובמאה ה-20 את הצייר יליד מרוקו אנדרה אלבז.
מספר פריט:
171891
חובר ע"י חוקרים של אנו מוזיאון העם היהודי
מקומות קרובים:
פריטים קשורים:
Painter

Born in Mazagan (now Al Jadida), Morocco, he studied art and theatre in Rabat, Morocco, from 1950 to 1955, and then in Paris from 1957 to 1961. He started painting only at the age of 21, until which he had been interested mainly in theatre. A few years later he managed to combine his two passions, inventing, together with his wife, a psychiatrist, "Pictodrame", a new approach in art-therapy, that brought him world recognition. His first exhibition took place in Casablanca in 1961, and was very successful. Following the exhibition, Elbaz was appointed Professor at the Beaux-Arts school in Casablanca. In 1976, he exhibited his paintings at the Tel-Aviv Museum. Elbaz also produced several short films in France, Canada and the U.S.A. One film, "La nuit n'est jamais complete", won a prize at the 5th Biennale in Paris in 1967. Elbaz was fascinated by Holocaust themes, and produced a short film about the Warsaw Ghetto uprising, as well as a series of drawings entitled "Seuls", accompanied by texts by Elie Wiesel and Naim Kattan. An exhibition with works inspired by the Holocaust was shown at Yad VaShem in Jerusalem, in 1985. The paintings of Elbaz boast traditional Jewish themes and present them in a chiefly expressionist style. A retrospective of his work was held at Centre Georges Pompidou in Paris, in 1990.