חיפוש
הדפסה
שיתוף
הפריט שבחרת:
שם משפחה
רוצה לעזור לנו לשפר את התוכן? אפשר לשלוח הצעות

מקור השם נחום

NAHOUM, NAHUM

שמות משפחה נובעים מכמה מקורות שונים. לעיתים לאותו שם קיים יותר מהסבר אחד. שם משפחה זה הוא מסוג השמות הפטרונימיים (שמות שמקורם בשמו של האב) מכיוון שהם נגזרים משמו הפרטי של אחד מאבות המשפחה, כאשר במקרה זה הוא ממקור מקראי.

נחום הוא שם מקראי. משמעות השם העברי נחום ונחמיה הם שמות קרובים במשמעותם. נחום המקראי היה נביא על יהודה במאה ה-7 לפנה"ס. נחמיה המקראי היה מושל יהודה במאה ה-5 לפסה"נ. שמות משפחה נוספים בעלי משמעות דומה: נחמיאס מתועד כשם משפחה יהודי בשנת 1112 בטולדו, ספרד. נוחם ונחמן מתועדים באלזס בשנת 1784. בן נחמיאס מוזכר בשנת 1928. באמצע המאה ה-20 משפחה יהודית בצרפת החליפה את שמה מנחמיה לנמיאר. צורות נוספות של השם נחום, שרובם חופפים לצורות השונות של נחמיאס, כוללים את נוחם, נאחר, נאחם, נוחים, נאחה ונאום צורות המקושרות בקירוב לשם נחמיאס כוללות את ניחמיה, נמייה, חמייה ואמייה.

במאה ה-19, נחום מתועד כשם משפחה יהודי בכתובה מטוניס מתאריך 2 באוגוסט 1868, של רחל, בתו של נסים נחום, ושל בעלה יוסף, בנו של יעקוב מונטפיורה.

אישים מוכרים בעלי שם המשפחה היהודי נחום כוללים את הרב חיים נחום (1960-1872), אשר נולד בטורקיה ושימש כרב ראשי של איסטנבול ושל קהיר, מצרים; ואת העו"ד מרקו נחום אשר חי בטורקיה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.
מספר פריט:
142960
חובר ע"י חוקרים של אנו מוזיאון העם היהודי
מקומות קרובים:
פריטים קשורים: