מסמכי רשת
קבצים
ניהול
פותח על ידי קלירמאש פתרונות בע"מ -
אודות
English
תמלול
פרטים נוספים

שם: מנחם סינאווי Menachem Sinwani

מס' סימוכין: 31003

שנת לידה: 1933

ארץ מוצא: תימן

עיר מוצא: סינוואן   

סיכום ראיון:  

מנחם נולד בשנת 1933 ביישוב סינואן שבתימן. הוא היה בן בכור להוריו. סבו לימד ב'מדרש' - מקום לימוד ליד בית הכנסת, ואנשים מן האיזור היו באים לשבוע או לחודש לשבת ללמוד מתורתו.

הדוד של מנחם, אח של אביו, היה הרב חיים סינואני, רב המחוז כולו, ואביו של מנחם היה צורף מכסף.

סינוואן היה יישוב של יהודים בלבד.

מנחם הלך בבקרים ללמוד תורה אצל המורי, וחזר הביתה בשעות אחר הצהרים. היו לו עוד שלושה אחים קטנים.

בזמן מלחמת העולם השנייה נהגו המוסלמים בצמצום כלכלי, והמעיטו לקנות תכשיטים וכלי כסף. הפרנסה של המשפחה נהייתה קשה יותר. בשנת 1943 החליטו ההורים לעלות לארץ ישראל. האב יצא לעדן, על מנת לעבוד שם ועל מנת להתחיל את תהליך העליה. הוא היה שולח הביתה כסף על ידי שליחים שונים, אולם הכסף לא הגיע אליהם. בבית נותרו האם והילדים, ואליהם הצטרפה הדודה כדי לעזור. כשהרב חיים סינואני החליט אף הוא לצאת לעדן, הציעה הדודה שמנחם בן ה 10 ילך אתו, וכך היה.

מנחם הגיע לעדן עם הדוד, וכעבור זמן הצטרפו גם האם והאחים אל שיירה לעדן. בדרך עצרו אותם השלטונות, ואמרו להם לחזור הביתה בדרך שלא הייתה מוכרת להם. החום היה גדול, והאחים הקטנים שתו מתוך מקור מים שנקרה בדרכם, אך הוא היה מורעל, והם מתו בזה אחר זה תוך זמן קצר. האם נאלצה לקבור אותם שם במדבר. בינתיים התמלאה עדן ביהודים שמבקשים לעלות, אך הבריטים סגרו את שערי הארץ ולא נתנו להם לעלות. לא היה לעולים מקור פרנסה, והם היו לנים ברחובות רעבים וחסרי כל. עדן, שהייתה עיר בשלטון בריטי, שינתה את פניה.

לבסוף החליטו הבריטים לפתוח מחנה לעולים, דוגמת המחנה בקפריסין, מחוץ לעיר. כך נפתח בשנת 1948 המחנה בחאשד , ששמו בעברית היה 'מחנה גאולה'. בינתיים הצליחה אימו של מנחם להגיע לעדן, והמשפחה עברה למחנה 'גאולה'.

בנובמבר 1948 עלו מנחם ואמו למטוס הראשון שיצא מתימן למדינת ישראל. לאביו, שהיה בגיל צבא, לא נתנו הבריטים לעלות, כיוון שהם לא רצו לחזק את צה"ל במלחמת העצמאות.

הם הגיעו למחנה בעתלית, וכשהאב הגיע לארץ, הם עזבו את עתלית ועברו לעין כרם בירושלים, ואחר כך התיישבו סופית ביהוד.

מנחם היה כבן 15, ואיש לא הציע לו ללמוד. הוא יצא לעבודה בבניין, ואביו עבד בסלילת כבישים. עם השנים התמקצע מנחם בעבודות הבניין, ועסק בפיקוח בניה בחברת 'עמידר'.

צילום: לירון בר

 

מנחם סינוואני

מראיינ/ת -
אפרת קראוס
אורך הסרטון:
00:36:57
תאריך הצילום:
01/01/1
מקום:
סינוואן
,
תימן
פלייליסט (0)
00:00:00
חיפוש