חיפוש
הדפסה
שיתוף
הפריט שבחרת:
מקום
רוצה לעזור לנו לשפר את התוכן? אפשר לשלוח הצעות

קהילת יהודי מונפלייה

מונפלייה

עיר בדרום צרפת.


בנימין מטודלה, שביקר במונפלייה ב-1165, העיד שהיו בה ישיבות אחדות. עד סוף המאה ה-12 עסקו יהודי המקום במסחר ונראה שלא היו ביניהם מלווים בריבית. בעתות מלחמה ומצור השתתפו היהודים הגנת העיר, והיו ספקי נשק (באחד החוזים, למשל, מדובר על 20,000 חיצים שסיפרו יהודים להגנת העיר).

באמצע המאה ה-13 נקבעו תקנות לגבי הלוואות בריבית; היהודי נדרש להצהיר בשבועה שאין בעיסקה לא מירמה ולא ריבית קצוצה, והוטל איסור על הלוואות לאנשים מתחת לגיל 25 ללא הסכמת הוריהם. מלבד זאת נקבע ב-1267 שאסור להעמיד יהודי לדין על סמך הלשנה אנונימית, ונגזר עונש על כל אדם הטופל על יהודי אשמת-שקר. עם גירוש היהודים מצרפת ב-1306 סירב מלך מאיורקה, בעל הזכות על מונפלייה, להרחיק את יהודי המקום, עד שהובטחו לו שני- שלישים מן השלל שנשאר אחריהם. כעבור תשע שנים חזרו היהודים לעיר וב- 1322 גורשו שנית.

ב-1349 מכר מלך מאיורקה את זכותו על מונפלייה למלך צרפת, וכשחזרו היהודים כעבור עשר שנים נדרשו לשלם סכומי כסף גדולים להגנת העיר ולהשתתף בשמירה על שעריה. לבסוף גורשו עם שאר יהודי צרפת ב-1394.

מונפלייה הייתה עיר של רופאים וחכמים. בין גדולי ההלכה בעיר היו שלמה בן אברהם בן שמואל, שמסר לאינקוויזיציה את ספרי הרמב"ם, ותלמידו יונה בן אברהם גירונדי. במחצית השנייה של המאה ה-13 פעלו בה הפייטן אריה יהודה הררי, ר' אהרון בן יוסף הלוי, בר- פלוגתא של הרשב"א, ויצחק בן יעקב הכהן אלפסי. בשנים 1306-1303 התנהל במונפלייה הפולמוס הגדול בין מחייבי הפילוסופיה ושולליה; בראש המתנגדים עמד יעקב בן מכיר אבן טיבון. בסוף ימיה בלט בקהילה הרופא והוגה-הדעות אברהם אביגדור.

נוסע משוייץ מספר על ריבוי "הנוצרים החדשים" בעיר באמצע המאה ה-16, ומשנת 1714 הותר לתשעה יהודים להשתקע במונפלייה; ויהודים אחרים התיישבו שם חרף התנגדות הסוחרים המקומיים. ב- 1805 מנה הייישוב 105 איש, בראשות ר' משה מילו, נציגם של יהודי האזור בסנהדרין הנאפוליונית.

13 מיהודי המקום שרתו בצבא המהפכה, מהם 5 מתנדבים. ההיסטוריון והרופא יוסף סאלוואדור נולד במונפלייה למשפחה יהודית-ספרדית, שנמלטה מציפורני האינקוויזיציה.

בתחילת המאה העשרים ישבו בעיר 35 משפחות יהודיות.

בימי מלחמת העולם השנייה, בשנת 1940, הייתה מונפלייה מחוץ לאיזור הכיבוש וקלטה פליטים רבים, וביניהם יהודים רבים. לאחר שנפלה העיר בידי הגרמנים שימשה מונפלייה מרכז להתארגנות מחתרתית.

אחרי המלחמה (1945) קמה בעיר קהילה יהודית שמנתה בתחילתה 600 נפש.

ב-1969 התגוררו במונפלייה קרוב ל-2,000 יהודים, רובם היו יוצאי צפון-אפריקה. הם קיימו מרכז קהילתי, בית-כנסת ספרדי, ותלמוד-תורה.
סוג מקום:
עיר
מספר פריט:
115767
חובר ע"י חוקרים של אנו מוזיאון העם היהודי
מקומות קרובים:

פריטים קשורים:
משורר. נולד, כנראה, במונפלייה, צרפת, ומזוהה עם המשורר אריה יהודה בן לוי הירחי. ההבדל בשמות המשפחה נובע משינוי מקום המגורים. אריה יהודה הוא מחברה של התוכחה שיפכו בבית אל שיחה (שנודעה אחר-כך בשמה באו ימי פקודתכם), ושל מספר שירים ששמו מופיע באקרוסטיכון שלהם: אש ומים איך דבקו, וכן דמות כיסא כבוד. נפטר במונפלייה, צרפת.
משורר. נולד, כנראה, במונפלייה, צרפת, ומזוהה עם המשורר אריה יהודה בן לוי הירחי. ההבדל בשמות המשפחה נובע משינוי מקום המגורים. אריה יהודה הוא מחברה של התוכחה שיפכו בבית אל שיחה (שנודעה אחר-כך בשמה באו ימי פקודתכם), ושל מספר שירים ששמו מופיע באקרוסטיכון שלהם: אש ומים איך דבקו, וכן דמות כיסא כבוד. נפטר במונפלייה, צרפת.
HARARY

שמות משפחה נובעים מכמה מקורות שונים. לעיתים לאותו שם קיים יותר מהסבר אחד. שם המשפחה הררי מתועד באיטליה, בצרפת ובמזרח התיכון החל מימי הביניים. במקור הררי יכול להיות שם משפחה אשר נגזר מעיסוק וקשור במונח ערבי שפירושו "יצרן או מוכל של דברי משי".

הררי הוא גם שם משפחה ממקור עברי. יהודים צרפתים רבים אימצו את שם המשפחה הזה כרמז לשמה של העיר מונטפלייה, שבה מתקיימת אחת הקהילות העתיקות ביותר בצרפת, שראשיתה עוד בימי האימפריה הרומית. מקור השם מונטפליה בשם הרומי מונס פואלרום, אשר נקרא בפי היהודים בשם העברי "עיר הר". מאחר שיהודים רבים אימצו את שמה העברי של העיר הזאת כשם משפחה שלהם, נוסף גם השם הרמי, הנגזר מהמילה העברית "רמה", המקבילה למילה "הר".

במאה ה-20, הררי מתועד כשם משפחה יהודי במיאמי, ארה"ב.
HARARI, HARERE, HARERI, HARER, HARAR, HARAMI

שמות משפחה נובעים מכמה מקורות שונים. לעיתים לאותו שם קיים יותר מהסבר אחד.

הררי הוא שם משפחה ממקור עברי.

אפשר ששם משפחה זה הוא פטרונים, כלומר שם משפחה שנגזר משמו הפרטי של אחד מאבות המשפחה, במקרה זה ממקור מקראי. כשם פרטי הררי מוזכר בתנ"ך (דברי הימים, י"א, כ"ז). במקור הררי יכול להיות שם משפחה אשר נגזר מעיסוק וקשור במונח ערבי שפירושו "יצרן או מוכל של דברי משי".

יחד עם זאת, אפשר ששם זה הוא גם טופונים (שם הנגזר משם של מקום כגון עיירה, עיר, מחוז או ארץ). שמות אלו, אשר נובעים משמות של מקומות, לא בהכרח מעידים על קשר היסטורי ישיר לאותו מקום, אבל יכולים להצביע על קשר בלתי ישיר בין נושא השם או אבותיו לבין מקום לידה, מגורים ארעיים, אזור מסחר או קרובי משפחה.

עיר הר הוא שמה במקורות היהודיים של היר מונפליה בדרום צרפת.

מאחר שיהודים רבים אימצו את שמה העברי של העיר הזאת כשם משפחה שלהם, נוסף גם השם הרמי, הנגזר מהמילה העברית "רמה", המקבילה למילה "הר".

בתור שם משפחה יהודי הררי מתועד במחצית השנייה של המאה ה-13 עם הפייטן יהודה (אריה) הררי, אשר חי בעיר מונטפליה ("עיר הר") בצרפת.

אישים מוכרים בעלי שם המשפחה היהודי הררי כוללים בתחילת המאה ה-17 את הרב משה הררי, מייסו של שושלת רבנים נודעת מהעיר חלב אשר בסוריה; ואת הבנקאי ואיש העסקים המצרי סיר ויקטור רפאל הררי (1945-1857).
חתונה במונפליה.
צרפת, 1926.
(המרכז לתיעוד חזותי ע"ש אוסטר, בית התפוצות,
באדיבות רון פיינשטיין, ישראל)
משורר. נולד, כנראה, במונפלייה, צרפת, ומזוהה עם המשורר אריה יהודה בן לוי הירחי. ההבדל בשמות המשפחה נובע משינוי מקום המגורים. אריה יהודה הוא מחברה של התוכחה שיפכו בבית אל שיחה (שנודעה אחר-כך בשמה באו ימי פקודתכם), ושל מספר שירים ששמו מופיע באקרוסטיכון שלהם: אש ומים איך דבקו, וכן דמות כיסא כבוד. נפטר במונפלייה, צרפת.

Moïse Aboulker (1843-1880), physician, born in Algiers, Algeria (then under French rule), the son of Rabbi Samuel Aboulker. After his baccalaureate, Aboulker decided to undertake medical studies, first in Montpellier, and then in Paris, founding what was to come a true family tradition. He was the first Algerian-born Jew to study medicine in France graduating in 1871. In 1867, he obtained French citizenship three years before the Crémieux decree granted French citizenship to almost all the Jews of Algeria. He won the recognition of the City of Paris by helping the wounded in the siege of Paris during the Franco-Prussian War of 1870-1871. After returning to Algiers, he married Adélaïde Azoubib (1850 - 1924), a descendant of a family of rabbis. He died in Algiers. 

קאפסטאנג

עיר בדרום צרפת.


קהילה יהודית הייתה בקאפסטאנג, ובמאה ה-13 התחרו שלטונות הכנסיה ובעלי-החזקה החילוניים ביניהם על ההכנסה ממסי היהודים בעיר. בשנת 1306 גורשו היהודים מהעיר; לפני הגירוש רכשו יהודים מקומיים נכסים במונפלייה הסמוכה.

עד לגירוש הסופי של היהודים מצרפת ב-1394, התקיימה בקאפסטאנג קהילה חדשה שהוקמה ב-1359.

במהלך הוויכוח על לימוד הפילוסופיה, בתחילת המאה ה-13, שיגרו 15 מחכמי העיר, ביניהם המקובל יצחק בן משה הכהן, איגרת לאבא מארי בן משה בן יוסף הירחי (דון אסטרוק מלינל).

לונל Lunel

עיר בדרום צרפת.


בימי-הביניים הייתה בלונל קהילה יהודית שהייתה ידועה בחכמיה. לפי מסורת מקומית נוסדה העיר על-ידי פליטים מיריחו שעזבו את העיר אחרי שנכבשה. בחוברות לתיירים מסופר כי רופאים יהודיים בלונל ערכו את הניתוח הראשון באירופה. ידיעות של ממש על יהודי המקום מוצאים לראשונה אצל בנימין מטודלה (1159). לדבריו מנתה הקהילה 300 נפש (ואולי 300 משפחות). בנימין מטודלה מפליג בשבחם של חכמי לונל, ומציין שגם עזרו ליהודים נזקקים.

משולם בן יעקב היה ראש-ישיבה בעיר וגדול בתורה; מחמשת בניו התפרסם במיוחד בנו הפרשן ר' יעקב. אהרן בן משולם מלונל היה מחסידי הרמב"ם, ואשר בן משולם הכהן מלונל עסק במופלא. בימי ביקורו של בנימין מטודלה ישבו בעיר משה בן יהודה הבדרשי, חתנו של משולם בן יעקב, ויהודה בן שאול אבן תיבון, פליט מגראנאדה. זמן-מה עשו בעיר זרחיה בן יצחק הלוי גירונדי ואברהם בן דוד מפוסקיירא. אחרים היו מעורים היטב בקהילה, דוגמת אברהם בן נתן הירחי, יונתן בן דוד הכהן מלונל, ואבא מארי בן משה הידוע גם בשם אסטרוק מלונל, שהתפרסם בהתנגדותו למדע ופילוסופיה. תומכיו העיקריים היו יצחק בן אביגדור, שמעון בן יוסף מלונל ומאיר בן ישעיה. יריבו הגדול היה שלמה בן יצחק מלונל, ה"נשיא", שישב במונפלייה. אחרון החכמים מילידי המקום היה משולם בן מכיר, הוא דון בונט קרשקש מלונל (מת ב-1306).

במאות 15-14 נמצאו תלמידי חכמים בפרובאנס וברוזנות ונסן בשם לונל או "הירחי". מהם יצא הסופר ארמאן לונל (נולד ב-1892).

ציוני דרך בתולדות היהודים בצרפת

1040 | נכנס יין, יצא פירוש רש"י

בריחת מוחות אינה המצאה מודרנית. בין המאה השמינית למאה העשירית לספירה החלה תנועה גדולה של סוחרים יהודים מבבל – המרכז היהודי הגדול ביותר בעת ההיא – שהיגרו למערב אירופה, שם החלו להתפתח מרכזי מסחר בינלאומיים. היהודים הללו הצטרפו לקבוצה ותיקה וגדולה יותר מבני העם הנבחר, שהיגרה עוד בתקופת בית שני דרך הים התיכון היישר ל"ארץ הגאלים", היא צרפת.
כראוי לתרנגולת המטילה ביצי זהב, היהודים קיבלו זכויות מיוחדות וזכו להגנתם של האצילים הצרפתים מפני מלתעותיה של הכנסייה. השגשוג הכלכלי אִפשר להם לפתח מרכזי תורה וישיבות, שמהם צמחו תלמידי חכמים רבים. אחד מהם, גאון שעבד לפרנסתו כיינן, נולד ב-1040 במחוז שמפאן שבצפון צרפת, והוריש לעולם פירוש מקיף לתורה המאופיין בכתב ייחודי. האגדה מספרת כי הכתב הומצא על-ידי בנותיו, שהיו תלמידות חכמים בפני עצמן. אבל האמת שהיא שמדובר בגופן של כתב ספרדי קורסיבי, שהשתמשו בו בבתי הדפוס העברים באיטליה כדי להבדיל בעזרתו את פירוש רש"י מהטקסט המקראי.
שמו היה רבי שלמה יצחקי (רש"י) ויצירתו מקובלת עד היום כסמכות עליונה בעולם התורני.

1240 | במקום שבו שורפים ספרים...

מסעות הצלב, שהתפשטו באירופה משנת 1096, סתמו את הגולל על האידיליה שאִפיינה את חיי היהודים בארצות אשכנז בתחילת האלף. עלילות דם, רדיפות וגירושים היו מנת חלקם במשך מאות שנים.
אחד מאירועי השפל התרחש ב-1240 וידוע בשם "משפט פריז". במשפט, שנערך ביוזמתם של המלך לואי התשיעי והאפיפיור גרגוריוס התשיעי, הועמד לדין לא אדם, אלא יצירה – וליתר דיוק, התלמוד, שלטענת הכנסייה הכיל מסרים של שנאת הגוי וזלזול בישו הנוצרי.
ביום בהיר אחד התקבץ המון מוסת בחזית הקתדרלה נוטרדאם בפריז, וצפה בעבריין המועד – 12 אלף כתבי-יד של התלמוד – עולה באש השמימה. ועל כך יאמר כעבור 600 שנה המשורר היהודי-גרמני היינריך היינה: "במקום שבו שורפים ספרים, שם ישרפו בסוף גם בני-אדם".

1481 | גו-פרובנס

כשמדברים על יהדות צרפת אי-אפשר שלא לייחד תשומת לב לקבוצה חד-פעמית של יהודים שחיה בדרום צרפת של היום ונקראה "חכמי פרובנס".
"חכמי פרובנס" היו כיתת המחוננים, ההקבצה הגבוהה, הקונטרה של "חכמי חלם" הפולנים. קבוצת חכמים זו יצרה הגות ופרשנות מקרא מיוחדות ומקוריות ושלחה ידה גם בתחומי הפילוסופיה והקבלה. תורתם של חכמי פרובנס ופסקי ההלכה שלהם הופצו בכל אירופה, ספרד וצפון אפריקה, וגאונותם היתה לשם דבר בקרב חכמי ישראל במערב אירופה.
עם היוצרים המרכזיים של קבוצה זו נמנים המאירי, רד"ק, רבנו זרחיה הלוי (רז"ה, שכונה "בעל המאור"), ראב"ד ובנו רבי יצחק סגי נהור, וכמובן יהודה אבן תיבון ("אבי המעתיקים"), המתרגם הגדול והאיש שהפיץ את הגותו של הרמב"ם לאחר שתִרגם אותה מערבית לעברית.
יהדות פרובנס כמושג תרבותי באה אל סופה בשנת 1481, כשמלך צרפת, לואי ה-11, סיפח את פרובנס עם צרפת.

1498 | אודיסיאת הגירושים

את תקופת ימי-הביניים יכולים היהודים להגדיר כפינג-פונג מייסר של גירושים והחזרות. בשנת 1306 פִרסם פיליפ ה-4 צו האוסר על היהודים להתגורר בשטח צרפת. כעבור 11 שנה החזיר בנו, לואי העשירי, את היהודים – בתנאי שיענדו טלאי זיהוי. לא עברו שבע שנים והיהודים שוב גורשו; הפעם היה זה המלך שארל הרביעי, שטען שהיהודים, ברוב חוצפתם, לא העבירו לו די מהכנסותיהם.
בשנת 1357 בעת כהונתו של ז'אן השני ובהמשך בימי שארל החמישי, שבו היהודים לצרפת, אולם גם הפעם סבלו מרדיפות, הגבלת משלח ידם לתחום ההלוואות, ולקינוח – חטיפות ילדים. אודיסיאת הגירושים הסתיימה ב-17 בספטמבר 1394, כאשר שארל השישי נכנע ללחץ ההמונים והוציא צו גירוש לכל היהודים בנחלותיו. ייאמר לזכותו שהעניק ליהודים שהות למכור את רכושם וגם הטיל על כל מי שנטל מהם הלוואה להחזירה.
ב-1498 לא נותר ולו יהודי אחד על אדמת צרפת, פרט לקומץ קהילות קטנות שהתקיימו בעיר אביניון וסביבתה בדרום צרפת, שהייתה אז תחת שלטון האפיפיורים.

1791 | אם אין לחם, תאכלו קרואסון

המהפכה הצרפתית, שפרצה ב-1789 וגבתה קורבנות רבים בזכות ''גברת גיליוטינה", בישרה את רעיון המדינה הליברלית הדמוקרטית כפי שאנו מכירים אותו היום. משלטון מלוכני עריץ עברה צרפת לשלטון דמוקרטי נאור, שבו כל אדם רשאי להיות אדון לגורלו.
הראשונים שנהנו מפירות האמנסיפציה (שוויון זכויות אזרחי) היו היהודים מאזור אלזס-לורן, חבל ארץ שכבשה צרפת בשנת 1630.
יהודי צרפת, שבאותה תקופה מנו כ-40 אלף נפש, היו, כאמור, היהודים הראשונים באירופה שנהנו מהמהפכה. ואולם, שחרורם מעול ה"שונה" וה"זר" לא היה קל. בתחילה טענו ראשי המהפכה כי היהודים הם "אומה בתוך אומה", ואשר על כן אין להתחשב בהם כאזרחים שווי זכויות. אלא שבשנת 1791 הוחל חוק השוויון היהודי הכללי, וליהודים הייתה אורה ושמחה, והעיר פריז צהלה ושמחה.

1806 | שנים-עשר מי יודע?

לא יהיה זה מופרך לתאר את ההיסטוריה של יהדות אירופה במאה ה-19 בכלל ואת זו של יהדות צרפת בפרט כהיסטוריה של "כמעט": כמעט שוויון, כמעט אמנסיפציה, כמעט חירות.
כאילו לא נחקק "חוק השוויון היהודי הכללי" 15 שנה קודם לכן, שוב צצה שאלת מעמד היהודים, והפעם בתקופת נפוליאון, המצביא המיתולוגי שהיה ידוע בקומתו הנמוכה שעמדה ביחס הפוך לשאפתנותו מרקיעת השחקים.
נפוליאון נקט גישה יצירתית. בשנת 1806 הוא כינס אסיפה של יהודים והציג בפניהם את "מבחן 12 השאלות", שנועד לבחון את נאמנותם לצרפת. בין היתר נשאלו היהודים מה השקפתה של ההלכה היהודית ביחס לנישואי תערובת, האם מותר ליהודי לקחת ריבית מנוכרי, מה יחס היהודים לצרפת ועוד.
תשובותיהם של היהודים, שהצהירו שצרפת היא מולדתם וכי הם רואים בצרפתים הלא-יהודים אחיהם, לא סיפקו את נפוליאון, וכעבור שנה הוא פִּרסם את "הפקודה המחפירה", שהגבילה את חופש העיסוק והתנועה של היהודים, אך חייבה אותם להתגייס לצבא. כאמור, מחפירה.

1860 | חבר, אתה חסר

סיפורו של הארגון היהודי העולמי הראשון, "כל ישראל חברים", שהוקם בפריז ב-1860, מתחיל בילד יהודי בן שלוש מבולוניה, אדגרדו לוי מורטארה שמו, שיום בהיר אחד נחטף מהוריו ונלקח לוותיקן, שם עבר תהליך של "חינוך מחדש" במוסדות הכנסייה הקתולית.
פרשת לוי עוררה סערה באירופה ובחוגים ליברליים והיתה העילה המרכזית להקמתו של "כל ישראל חברים", ארגון תרבותי יהודי שנועד להגן על זכויות היהודים, בעיקר בתחום החינוך.
בתקופה זו, 12 שנה אחרי מהפכת "אביב העמים", התעורר גל לאומנות ששטף את צרפת; כמו בהתניה פבלובית, שוב הועלו היהודים על המוקד כאשמים בכל הצרות שהתרגשו על ארץ הטעם הטוב. אחת ההאשמות המרכזיות היתה שהיהודים התעשרו על חשבון הצרפתים אחרי שהעניקו לאחרונים הלוואות לצורך המלחמה עם היריבה השנואה, פרוסיה. ועל זה נאמר: הרצחתם וגם טפלתם?

1894 | אגדה של סיפור

את החורף הזה הוא לא ישכח, ונראה שכמוהו גם אנחנו. הוא: כתב העיתון האוסטרי "נויה פרייה פרסה", גבר יפה תואר עם זקן שחור עבות ועיניים בוערות. הוא לא ישכח את השנאה הרעילה, את השקר השקוף, הוא לא ישכח את הצעקות "מוות ליהודים" ואת תחנוניו של הנאשם, קצין יהודי-צרפתי ושמו אלפרד דרייפוס, שניסה להיאחז בכבודו העצמי תוך שהוא נוזף בקול סדוק באלו שהיו אך רגע קודם פקודיו: "אני אוסר עליכם לגדף אותי". כמובן, ללא הועיל. הדרגות התלושות של דרייפוס מופיעות עד היום בחלומות הביעותים הכל-יהודיים.
היסטוריונים רבים מאמינים כי "משפט דרייפוס" הוא שדחף את חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, להאיץ את מאמציו מדינה ליהודים. כי אם בצרפת, המדינה שחרתה על דגלה את ערכי השוויון, החירות והאחווה, משתוללת כזו אנטישמיות – מה יעשו היהודים שמצטופפים באזור תחום המושב במזרח אירופה?
"אם תרצו", חשב העיתונאי הצעיר בלבו, ואז גמר אומר: "... אין זו אגדה".

1914 | אוצר בלום

ב-31 ביולי 1914 ישב ז'אן ז'ורס, מנהיג הזרם הסוציאל-דמוקרטי בצרפת, ואכל ארוחת ערב עם חבריו ב"קפה דה-קרואסון" המפורסם, ברובע התשיעי של פריז. מסביב המה הסער, רוחות מלחמת העולם הראשונה החלו לנשוב, וז'אן ז'ורס, שעשה כל שביכולתו למנוע את המלחמה, אך לשווא, חש אכזבה רבה. ברם, תחושה זו לא ארכה זמן רב. במהלך הארוחה הגיח מתנקש מאחורי גבו והשחיל שני כדורים בראשו.
רציחתו של ז'אן ז'ורס השפיעה רבות על תלמידו ורעו, ליאון בלום, אינטלקטואל יהודי סוציאליסט שעתיד לעשות היסטוריה ולהפוך כעבור 22 שנה ליהודי הראשון שיכהן כראש ממשלת צרפת. בלום, משפטן עם מצפון חברתי רגיש, שהוגדר על-ידי הביוגרף שלו "איש של מלים", גילם באישיותו את הלך רוחו של היהודי הצרפתי שבין שתי מלחמות העולם. הוא היה איש התרבות הצרפתית, "בורבון דה-לה-סורבון", בכל רמ"ח אבריו, ובו בזמן היה בעל תודעה יהודית מפותחת, ציוני בנשמתו, שראשי היישוב היהודי בארץ ישראל העריכו את דעתו ונהגו להתייעץ איתו מפעם לפעם.

1942 | תעביר וישי על היהודי

במהלך מלחמת העולם השנייה חשפה צרפת את פניה המכוערים. ממשלת וישי, הנהגת הבובות בחסות הגרמנים, השתתפה – ועל-פי עדויות הגרמנים, אפילו בהתלהבות רבה – בגירושם של יהודי צרפת (בעיקר יהודים חסרי אזרחות צרפתית שברחו מאזורים בשליטת הנאצים) אל מחנות ההשמדה במזרח.
אחד האירועים שייזכרו לדיראון עולם בהיסטוריה הצרפתית היה גירוש 12,500 יהודי פריז, שהובלו באישון לילה, באמצע יולי 1942, לאיצטדיון ולודרום דה-היבר, שם מתו רבים מהם עקב תנאים סניטריים קשים ומחסור חמור במזון ובמים. נכון, פרנקופילים גאים יאמרו – ובצדק – שהיתה גם תנועת התנגדות צרפתית (הרזיסטנס) שסלדה מהיחס ליהודים. כדי לחזק את דבריהם בשבח הרפובליקה, אולי יביאו גם את סיפורה של חסידת אומות העולם הנזירה יליזבטה סקובצובה, שהצליחה להתגנב לאצטדיון יחד עם בנה במסווה של מפני זבל ולהחביא בתוך הפחים כמה עשרות ילדים יהודים. אבל, כאמור, אלו היו יוצאים מן הכלל, שלא העידו על הכלל.
המספרים מדברים על כ-76,000 מיהודי צרפת (כרבע מיהודי המדינה) שנשלחו למחנות ההשמדה. מתוכם ניצלו כ-2,500 בלבד.

2000 | תחילת המאה ה-21

אחרי נפילת החומות והתפוררות ברית-המועצות הפכה קהילת יהודי צרפת לקהילה היהודית הגדולה ביותר באירופה: כ-600 אלף יהודים, שרובם היגרו לצרפת בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 מצפון אפריקה, עם תום עידן הקולוניות הצרפתיות שם.
מלחמת ששת-הימים היתה סוג של "עקבתא דמשיחא" גם עבור יהודי צרפת. הזדהותם עם ישראל בעקבות המלחמה באה לידי ביטוי בקיום הפגנות ועצרות בחוצות פריז, בתמיכה כלכלית בישראל ובהקמת ארגונים כמו "הוועד הלאומי לתיאום", שאיחד את רובם המכריע של הארגונים היהודיים בצרפת.
בשנות ה-80 התאפיינה קהילת היהודים בצרפת בתסיסה אינטלקטואלית שהתחוללה גם בקרב צעירים שנחשבו מתבוללים: בין השאר הוקמו תחנות רדיו יהודיות, מחלקות ללימודים יהודיים באוניברסיטאות זכו לטיפוח, והמחקר וכתבי-העת בנושאים יהודיים נהנו מפריחה גדולה. בין יהודי צרפת המוכרים ניתן למנות את האינטלקטואל ברנאר אנרי לוי, הקולנוען קלוד ללוש, הפילוסוף עמנואל לוינס, הוגה הדעות ז'אק דירדה, משפחת רוטשילד ועוד.
אלא שגם בראשית המאה ה-21 לא פסו פעולות וביטויים אנטי-יהודיים מצרפת, והפעם גם מצד מהגרים מוסלמים. התפרצויות אלו, שכללו יידויי אבנים, השחתת רכוש בבתי-כנסת ואף פיגועי טרור רצחניים, הובילו לגל עלייה נוסף לישראל.

Languedoc-Roussillon

A historical coastal region in southern France, extending from Provence to the Pyrenees Mountains and the border with Spain.